Wooden letter tiles spell ESG on a rustic wooden surface, emphasizing sustainability.

Új EU-rendelet az ESG-minősítések szabályozására, átláthatóság és megbízhatóság a fókuszban

Az Európai Tanács új rendeletet fogadott el az ESG-minősítési tevékenységek szabályozására. A cél az, hogy az ESG-minősítések átláthatóbbá és könnyebben összehasonlíthatóvá váljanak az Európai Unió egészében – áll az Európai Tanács közleményében.

Az ESG-minősítések (Environmental, Social, Governance) a vállalatok fenntarthatósági teljesítményéről nyújtanak összképet, különös tekintettel a társadalomra és a környezetre gyakorolt hatásokra, valamint a fenntarthatósági kockázatok kezelésére. Ezek az értékelések egyre nagyobb szerepet játszanak a pénzügyi piacokon, mivel alapvetően befolyásolják a befektetői bizalmat és a fenntartható befektetési termékek iránti keresletet.

Ugyanakkor az ESG-minősítésekkel kapcsolatban sok kritikát fogalmaztak meg az elmúlt években. A piaci szereplők gyakran kifogásolták az értékelések közötti eltéréseket, az átláthatóság hiányát, valamint a módszertani különbségekből adódó nehézségeket.

Az új uniós rendelet – melyet az Tanács 2024. november 19-én fogadott el -, célja, hogy egységes keretrendszert teremtsen az ESG-minősítést végző szolgáltatók számára, és növelje a piac hitelességét.

Az EU-n belül működő ESG-minősítő szolgáltatóknak az Európai Értékpapír-piaci Hatóságnál (ESMA) kell engedélyt szerezniük, amely egyúttal a tevékenységük felügyeletéért is felelős. A szolgáltatóknak kötelezővé válik, hogy nyilvánosságra hozzák a minősítési módszertanaikat, az alkalmazott értékelési szempontokat és az adatforrásokat. Ez lehetővé teszi a befektetők számára, hogy jobban megértsék a minősítések alapjait. Az uniós piacra belépni kívánó külföldi ESG-minősítőknek külön engedélyt kell szerezniük, vagy egyenértékűségi határozattal kell bizonyítaniuk, hogy megfelelnek az uniós szabályoknak.

Az új rendelet a hivatalos közzététel után 20 nappal lép hatályba, de a szolgáltatók 18 hónapos felkészülési időt kaptak. Ez azt jelenti, hogy másfél év áll rendelkezésre a követelmények teljesítésére és az engedélyek megszerzésére.

A szabályozás várhatóan erősíti az ESG-minősítések megbízhatóságát és növeli a befektetők bizalmát. Az átláthatóbb keretrendszer nemcsak a pénzügyi piacok működését teszi gördülékenyebbé, hanem hozzájárul a fenntartható gazdasági célok eléréséhez is.

Az EU új szabályozása egy lépés a globális ESG-szabványok felé, amelyek megteremthetik a fenntarthatóság új alapjait a pénzügyi és vállalati világban.

Kapcsolódó tartalom

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Szeretnél elsőként értesülni az ESG legfrissebb híreiről és trendjeiről? Iratkozz fel hírlevelünkre, és maradj naprakész a fenntarthatóság világában!