a laptop computer sitting on top of a wooden table

Mennyi az AI környezeti ára? Hogyan illeszkedik a mesterséges intelligencia a fenntarthatóság jövőképébe?

Az AI és a digitalizáció világának rohamos fejlődése nemcsak lehetőségeket rejt, de jelentős környezeti terhet is ró ránk. Adatközpontok, „sötét adatok” és fenntarthatósági stratégiák – a szakértők szerint most kell meghozni a döntéseket, amelyek hosszú távon a környezetünk jövőjét is meghatározzák.

Az AI és a digitális technológiák térnyerése komoly energiakihívásokat jelent. Az adatközpontok, amelyek a világ technológiai fejlődésének alapjait biztosítják, az egyik legenergiaigényesebb rendszerek közé tartoznak. Például Írországban az adatközpontok energiaigénye 2026-ra az ország teljes villamosenergia-fogyasztásának közel egyharmadát teheti ki.
Az MI rendszerek, különösen a mélytanulási (deep learning) modellek, hatalmas számítási teljesítményt igényelnek. Ennek oka, hogy ezek a modellek gigászi mennyiségű adatot dolgoznak fel, amelyhez adatközpontokra van szükség. Az ilyen adatközpontok jelentős mennyiségű villamos energiát fogyasztanak, amely gyakran fosszilis tüzelőanyagokból származik, valamint állandó hűtést igényelnek, ami tovább növeli az energiaigényt.

A digitális infrastruktúra iránti növekvő kereslet jelentős részben az új technológiák, köztük az AI támogatására irányul. Egyes országok, mint például Németország, Szingapúr és Kína, már korlátozásokat vezettek be az új adatközpontok fejlesztésére az emissziós hatások csökkentése érdekében.

De hogyan illeszkedik mindez a fenntarthatósági célokhoz? Az AI környezeti terhei mellett sok szakértő azt is látja, hogy az új technológiák kulcsszerepet játszhatnak a fenntartható fejlődés előmozdításában. 

Dr. James Robey, a Capgemini globális környezeti fenntarthatóságért felelős vezető alelnöke hangsúlyozza, hogy a technológiai iparnak óriási szerepe van a globális fenntarthatósági célok elérésében. „Bár az IT jelentős pozitív hatással lehet a környezetre, az energiaigénye és az elektronikus eszközök gyártása is komoly kihívásokat jelent. Az IT jelenleg a globális CO2-kibocsátás körülbelül 3%-áért felelős, ami meghaladja Spanyolország, Olaszország, Franciaország és Portugália együttes kibocsátását” – mondja.

A fenntarthatósági célok integrálása a digitális átalakulás stratégiájába nemcsak a környezeti lábnyom csökkentését segíti, hanem az ESG-pontszámok, az ügyfél-elégedettség és a pénzügyi eredmények javulásához is vezet. A vállalatok egyre inkább felismerik, hogy az AI környezeti hatásainak csökkentése versenyelőnyt jelenthet.

Kép illusztráció Forrás: Canva

A technológia fejlődése egy másik kihívást is felszínre hozott; a „sötét adatok” jelenségét. Ezek olyan információk, amelyeket begyűjtenek, de soha nem használnak, és amelyek az összes tárolt adat több mint felét teszik ki. Az Egyesült Államokban az adatközpontokban tárolt adatok 2020-ban közel 6,5 millió tonna CO2-kibocsátást eredményeztek. Fontos, hogy a vállalatok áttekintsék adatkezelési politikájukat, és megszabaduljanak a felesleges vagy elavult adatoktól és elkerüljék az energiafogyasztás spirálját. 

Míg az AI hatalmas energiaigénnyel bír, ugyanakkor a fenntarthatósági kihívások megoldásában is nagy potenciált rejt. Az Infinum stratégiavezetője, Chris Bradshaw szerint például az AI a gyártásban képes előre jelezni a gépek meghibásodását, így csökkentve a pazarlást. A Capgemini AI segítségével optimalizálja az értékláncokat és minimalizálja az élelmiszerpazarlást. A digitális ikrek technológiája pedig lehetővé teszi az emisszió-csökkentési stratégiák modellezését, és akár 50%-kal is csökkentheti egy épület szénlábnyomát.

Az AI és a digitális transzformáció térhódítása elkerülhetetlen, de a siker attól függ, hogy a vállalatok képesek-e integrálni a fenntarthatósági célokat ezekbe a folyamatokba. Az energiatakarékos adatközpontok és az AI-alapú döntéshozatal mind segíthetnek abban, hogy a technológiai fejlődés a környezet javát szolgálja, és hozzájáruljon a globális nettó zéró kibocsátási célokhoz.

A mesterséges intelligencia és a fenntarthatóság kapcsolata tehát egyszerre kihívás és lehetőség. A kérdés, hogy hogyan használjuk ki a technológia előnyeit úgy, hogy közben minimalizáljuk a környezetre gyakorolt negatív hatásokat.

Kapcsolódó tartalom

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Szeretnél elsőként értesülni az ESG legfrissebb híreiről és trendjeiről? Iratkozz fel hírlevelünkre, és maradj naprakész a fenntarthatóság világában!