Sajtóközlemény Forrás: Rejoy
Két és fél évvel ezelőtti hazai piacra lépése óta és idén január között mintegy 58 ezer darab felújított okoskészüléket adott el a Rejoy, amely révén közel 4 millió kilogrammal segített csökkenteni a karbonlábnyomot az új készülékek gyártásához képest. A társaság a Föld napja alkalmából készített becslést üzleti tevékenységének zöld hatásairól.
Budapest, 2025. április 22. – A Föld napja alkalmából a Rejoy.hu a francia ADEME környezetvédelmi ügynökség tanulmányának megállapításai alapján megbecsülte, hogy két és fél éves magyarországi jelenléte milyen mennyiségű szén-dioxid-kibocsátás megtakarítását tette lehetővé.
Felújítás vs. gyártás: 85 százalékkal alacsonyabb kibocsátás
Egy új okostelefon előállítása átlagosan 77 kilogramm szén-dioxid-kibocsátással jár, míg egy készülék felújítása az alkatrészek cseréjével együtt átlagosan 11,27 kilogramm CO₂-kibocsátást eredményez. Tehát egy okostelefon második (vagy további) piacra dobása átlagosan mintegy 85 százalékkal alacsonyabb kibocsátással jár egy új telefon előállításához képest.
2022 ősze óta a Rejoy több mint 58 ezer felújított okostelefont értékesített Magyarországon, amely által közel 4 millió kilogrammal segített megkímélni a környezeti lábnyomot – ennyivel magasabb lett volna a kibocsátás, ha a felújított készülékek helyett a Rejoy ügyfelei teljesen újat választottak volna. Ez nagyjából 1800 benzinmotoros személygépkocsi egy évnyi átlagos kibocsátásának felel meg, amelynek elnyelésére 420 focipályányi alapterületű erdőterület képes szintén egy esztendő alatt.
“A magyar vásárlók egyértelműen bizalmat szavaztak nekünk – és a visszajelzések alapján elégedetten is használják – a felújított készülékeinket, így piacra lépésünk óta jelentősen kibővítettük a Rejoy kínálatát: okostelefon mellett már táblagépet, laptopot és okosórát is lehet nálunk vásárolni és rajtunk keresztül értékesíteni is. A szervízelésünk minősége szavatolja, hogy egyről két évesre növeltük a termékeinkhez járó garanciát, amivel azt is üzenjük, hogy egy felújított telefont is lehet hosszú távon, biztonsággal használni. Ez a következő évtizedekre szóló kulcsüzenetünk: minél tovább használunk valamit, úgy elnyújtjuk annak környezeti lábnyomát, és hozzájárulunk a szén-dioxid-kibocsátás mérséklésével a Föld jövőjéhez, így a saját jövőnkhöz is” – kommentálta a Föld napja alkalmából készített becslések eredményét Blaumann Bence, a Rejoy.hu ügyvezetője.
Az okostelefonok után a második legnagyobb mértékű – 229 ezer kilogrammos – CO₂-megtakarítást a Rejoy a felújított táblagépek értékesítésével érte el, míg a harmadik legjelentősebb (116 ezer kilogramm) a felújított laptopok értékesítésének köszönhető.
Ők a leginkább környezettudatos vásárlók
A Rejoy és anyacége, a Flip Technologies vásárlói körében végzett tavalyi felmérés szerint a magyar, román, bolgár és görög piacok közül Magyarországon a legmagasabb azoknak aránya, akik környezetvédelmi okból is voksoltak a felújított készülék beszerzése mellett. Itthon a legnagyobb arányban a 27–42 év közötti (millenial), illetve az 59–68 év közötti (baby boomer) felhasználók számára volt fontos a környezettudatosság, közülük minden negyedik vásárló jelölte meg ezt kiemelt preferenciaként.
Karbonmegtakarításának megbecsüléséhez a Rejoy a francia ADEME (Környezetvédelmi és Energiagazdálkodási Ügynökség) „Assessment of the environmental impact of a set of refurbished products” című tanulmányának eredményeit vette alapul.