Hamarosan átveszi a diplomát a Miskolci Egyetemen végzett hidrogénellátási szakmérnökök első évfolyama. A hidrogén számos formában van jelen a bolygón, és a következő évtizedekben a zöldenergia termelésére történő átállás során megkerülhetetlen szerepe lesz. A Miskolci Egyetem Bányászat- és Energiaintézet Gázmérnöki Tanszékének vezetője elmondta, bár a hidrogén fokozottan tűz- és robbanásveszélyes gáz, nem kell tartani a felhasználásától, mert a ráépülő technológia kivételesen fejlett. Vadászi Marianna egyetemi docenssel Németh László, a Trend FM riportere beszélgetett.
A hidrogén jelentősége a zöldenergia terén abban rejlik, hogy égetése során nem keletkezik károsanyag-kibocsátás, különösen szén-dioxid, ami miatt klímavédelmi szempontból kiemelt szerepet kap. Hidrogén vízbontással történő előállítása esetén, amennyiben megújuló villamosenergiát használnak, szintén nincs szén-dioxid kibocsátás. A gáziparban és a klímavédelmi törekvésekben is ezért tekintenek új fókuszterületként a hidrogénre. Emellett a hidrogén megújuló energiaforrással történő szabályozása révén a villamosenergia-rendszereket harmonizálni lehet, például elektrolízis útján történő hidrogén előállításával.
A docens elmondta, hogy a hidrogén elérhetősége bolygónkon kötött formában igen gyakori, például szénhidrogének, metán, kőolaj formájában, de természetes állapotban ritkán fordul elő. Azonban egyre több természetes hidrogén rezervoár létezéséről számolnak be a tudósok, például különböző földrajzi helyeken. A hidrogén előállítása vízbontással vagy fosszilis anyagokból már régóta ismert technológia.
A hidrogénnel hajtott autók léteznek, és bár robbanásveszélyesek lehetnek, az anyagszerkezeti kutatások és technológiai fejlesztések révén biztonságos közlekedési eszközökké váltak. A hidrogén tartályok közlekedésben való felhasználását biztonságossá tették, és számos videó bizonyítja ezt. A robbanási koncentráció határai szélesebbek, mint például a metáné, de a hidrogén égése fókuszáltabb, így kevésbé olvasztja meg a környező anyagokat.
A hidrogén szállíthatósága különféle halmazállapotokban lehetséges: gáz, cseppfolyós, szerves oldószerekbe oldva, fémhibridekben tárolva. Gáz halmazállapotú szállítás nagy nyomásokat igényel, hogy energiahatékony legyen, míg a cseppfolyós állapotban történő szállításhoz mínusz 253 fokra kell lehűteni a hidrogént. A technológia már régóta lehetővé teszi a hidrogén szállítását, és például Ausztrália lignitből előállított hidrogént exportál Japánba cseppfolyós állapotban tankereken keresztül.
A hidrogéntechnológia Magyarországon is elterjedőben van, több elektrolizáló is átadásra került, például Kardoskúton és Százhalombattán. A magyar hidrogénstratégia két hidrogénvölgy kiépítését célozza meg, a borsodi és a Duna menti régióban. Magyarország törekvései összhangban vannak az Európai Unió klímavédelmi célkitűzéseivel, és a technológiai újítások és fejlesztések révén a hidrogén felhasználása egyre inkább terjed.