Mit hoz a jövő: az új szabályok akadályozhatják a napenergia jövőjét?

A napenergia felhasználásának növekedése és a fenntarthatósági célok egyre nagyobb hangsúlyt kaptak az elmúlt években Magyarországon. Azonban az új, immár hivatalos rendelet jelentős szigorításokat vezet be a napelemek elhelyezésére vonatkozóan, ami komoly kihívásokat okozhat a napelemes rendszerek telepítésében. A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) és más iparági szereplők kritizálták a rendeletet, amely szerintük jelentős akadályokat gördít a megújuló energiaforrások terjedése elé.

Mi történt?

Az Építési és Közlekedési Minisztérium múlt hétfőn nyújtotta be a településrendezési és építési követelmények alapszabályzatát módosító jogszabálytervezetet, amely többek között a napelemek és napkollektorok elhelyezésére vonatkozó szabályokat is szigorítja. A közel 100 oldalas dokumentumban részletesen leírják a napelemek elhelyezésére vonatkozó új szabályokat, amelyek a lapostetős és magastetős épületek esetében egyaránt korlátozásokkal járnak.

Az új szabályozás részletei

A rendelet előírja, hogy a magastetős házaknál a napelemes rendszereket kizárólag a tető síkjával párhuzamosan lehet elhelyezni. Lapostetős épületek esetében csak akkor lehet eltérni ettől, ha a napelemek nem láthatók az utcáról. Ha pedig a napelemes rendszerek szabad területen helyezkednek el, akkor növénysávokkal kell takarni őket, hogy ne legyenek közterületről láthatóak.

A legszigorúbb korlátozások az erkélyekre vonatkoznak: a rendelet értelmében egyáltalán nem lehet napelemes rendszert telepíteni az erkélyekre, sem önálló tartószerkezeten, sem az erkély szerkezetébe beépítve.

Miért fontos ez?

A korlátozások sok helyen jelentősen csökkentenék a napelemes rendszerek hatékonyságát, és egyes esetekben ellehetetlenítenék a telepítést. A napelemek dőlésszöge kulcsfontosságú tényező: a rendszerek akkor működnek a leghatékonyabban, ha a napsugarak közel derékszögben érik őket. Magyarországon a 35-45 fokos dőlésszög biztosítja az optimális teljesítményt. Az új szabályok miatt, különösen a lapostetőkön, ahol gyakran szükség van eltérő dőlésszögre, a napelemes rendszerek hatékonysága jelentősen csökkenhet.

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség szerint a tervezet hosszabb társadalmi egyeztetést igényelne, mivel a mostani szabályozás számos helyen súlyosan akadályozhatja a napelemes rendszerek terjedését, különösen városi környezetben, ahol a telepítési lehetőségek eleve korlátozottak.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Canva

A MANAP Iparági Egyesület (MANAP) aggályai

A MANAP nyílt levélben fogalmazta meg kritikáit a rendelettel kapcsolatban. Az Egyesület szerint a tervezet jelenlegi formájában elfogadhatatlan, mivel szembemegy az uniós energiapolitikai célokkal, amelyek a megújuló energiaforrások elterjedését támogatják. A MANAP szerint:

  1. Erkély-napelemek: Az erkélyre telepíthető napelemek fontos szerepet játszhatnának a városi lakóépületek energiahatékonyságának növelésében, így a korlátozásokat újra kellene gondolni. Az európai szabályozások is egyre inkább támogatják az ilyen megoldások bevezetését.
  2. „Megfelelő tetőfelület” pontosítása: A MANAP sürgeti a „megfelelő tetőfelület” fogalmának pontosítását, különösen a vegyes és gazdasági övezetekben, ahol a napelemes rendszereknek fontos szerepe lehet az energiahatékonyság növelésében.
  3. Szabályos geometriai elrendezés követelménye: A MANAP szerint ez a követelmény szükségtelenül korlátozza a napelemes rendszerek telepítését. A helyi szabályozás rugalmasabb lenne, mint az országos szintű általános korlátozás.
  4. Parkolóházak feletti napelemek: A MANAP támogatja a napelemes rendszerek terjedését, és azt vallják, hogy ahol csak lehet, támogatni kell a telepítést, nem pedig korlátozni.

A hazai napelem-piac növekedése és a kihívások

Magyarországon az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt a háztartási méretű napelemes rendszerek száma. Az ország beépített kapacitása tíz év alatt harmincszorosára nőtt, és jelenleg meghaladja a 2,5 gigawattot. Azonban a hazai villamosenergia-rendszer nem volt felkészülve az ilyen ütemű növekedésre, és a hálózati fejlesztések elmaradása miatt számos problémával szembesültek a napelemes rendszerek tulajdonosai. A kormány a hálózat terhelésének csökkentése érdekében több intézkedést hozott, de a mostani rendelet súlyos akadályokat jelenthet a további telepítések számára.

Mi várható?

A napelemes iparág több egyeztetést és pontosabb szabályozást vár a kormányzattól. Bár a rendelet év végén lép hatályba, a szakmai szervezetek bíznak abban, hogy a következő hónapokban még lesz lehetőség a módosításra. A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség hangsúlyozza, hogy az új szabályozásnak támogatnia kellene a megújuló energiaforrások elterjedését, nem pedig hátráltatni azt, különösen egy olyan időszakban, amikor a fenntarthatósági célok teljesítése kulcsfontosságú a klímaváltozás elleni küzdelemben.

Kapcsolódó tartalom

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Szeretnél elsőként értesülni az ESG legfrissebb híreiről és trendjeiről? Iratkozz fel hírlevelünkre, és maradj naprakész a fenntarthatóság világában!