Október 14-én a világ figyelme a Nemzetközi E-hulladék Napra összpontosul, amely az elektronikai hulladékok kezelésének fontosságára hívja fel a figyelmet. A nemzetközi figyelemmel felruházott nap célja, hogy támogassa az e-hulladék környezetbarát és felelős kezelését, különösen a veszélyes anyagok megfelelő feldolgozását, hogy megóvjuk környezetünket és egészségünket.
Az e-hulladék globális kihívásai
Az elektronikai hulladékok mennyisége drámai mértékben növekszik világszerte. Az ENSZ jelentése szerint egyetlen év alatt 62 millió tonna mobiltelefont és más elektronikai eszközt dobtunk ki hulladékként, ami fejenként több mint 16 kilogrammot jelent. Ez a szám 2030-ra várhatóan nagyjából 33 százalékkal nőni fog. Az e-hulladék veszélyes anyagokat tartalmaz, mint például ólom, higany és kadmium, amelyek károsíthatják a talajt, a vízkészleteket és az emberi egészséget, ha nem megfelelően kezelik. Sajnos a világ e-hulladékának mindössze 17%-át hasznosítják újra környezetbarát módon, és a mennyisége gyorsabban növekszik, mint az erőfeszítések arra, hogy újra hasznosítsuk őket.
Az elektronikai hulladékkal nemcsak az a probléma, hogy nehéz vele mit kezdeni, hanem az is, hogy az ilyen eszközök legyártásához rengeteg nyersanyag kell, amelyek kinyerése általában környezetszennyező, és nem is az emberi jogi szabályokat tiszteletben tartva történik.

Kép illusztráció. Kép forrása: Canva
Egy 2018-as kutatás szerint a réz, az arany és az alumínium bányászata tizenháromszor többe kerül, mint a fémek újrahasznosítása az e-hulladékokon keresztül. Az ilyen hasznosítás az elektronikai eszközök szétszerelésével és megtisztításával jár, ezt azonban rendre nem a fejlett, hanem a fejlődő országokban végzik, ahol az informális újrahasznosítás jellemzően engedély nélküli és szabályozatlan. Itt az emberek – sokszor gyerekek – összegyűjtik az értékes hulladékot, szétszerelik az eszközöket, hogy az értékes fémeket kinyerjék, majd a maradékot elégetik, és különböző savak segítségével kinyerik belőle az aranyat. Ez általában mindenféle védőfelszerelés nélkül történik, ami rendkívül ártalmas az egészségre, ráadásul a környezetet is erősen szennyezi.
Az elektronikai eszközök gyártása ugyanakkor nagyon vízigényes folyamat is: egy okostelefonhoz 14 ezer, egy laptophoz 190 ezer liter víz szükséges. 2007 és 2021 között körülbelül 14,5 milliárd okostelefont gyártottak, ez körülbelül 200 billió liter vizet jelent, ami csaknem 80 millió olimpiai méretű úszómedence megtöltésére elegendő.

Kép illusztráció. Kép forrása: Canva
Magdalena Charytanowicz, a WEEE (Elektromos és Elektronikus Berendezések Hulladéka – Waste Electrical and Electronic Equipment) képviselője szerint az elektronikai hulladékban található számos fontos nyersanyag, mint például az arany, az ezüst és a palládium, új életet nyerhet, és felhasználható új elektronikai eszközök, szélturbinák, elektromos autók akkumulátorai és napelemek gyártásához. Ezek az anyagok alapvető szerepet játszanak a zöld, digitális átállás megvalósításában, amely kulcsfontosságú az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság eléréséhez.
Az e-hulladék újrahasznosításának egyik fontos szempontja a körforgásos gazdaság támogatása. Az elektronikai eszközök újrahasznosítása nemcsak a nyersanyagok megőrzését, hanem az energiatakarékosságot is elősegíti. Például egymillió laptop újrahasznosításával annyi energiát lehet megtakarítani, amennyi 3600 háztartás egyéves energiafogyasztásának felel meg.

Kép illusztráció. Kép forrása: Canva
Bázeli Egyezmény: A felelős e-hulladék export szabályozása
A Nemzetközi E-hulladék Nap nemcsak az újrahasznosításra, hanem a veszélyes e-hulladékok felelős kezelésére is fókuszál. Az esemény időpontja szimbolikus, hiszen 2021. október 14. volt az a dátum, ameddig a fejlett országoknak meg kellett felelniük a Bázeli Egyezmény e-hulladékra vonatkozó módosításának. Ez a módosítás célja, hogy megakadályozza az e-hulladék fejlett országokból a fejlődő országokba történő exportját, ahol a feldolgozási infrastruktúra gyakran hiányzik, és a hulladék jelentős környezeti károkat okoz.
Hogyan vehetjük ki a részünket?
Az e-hulladék problémájának csökkentésében mindenki szerepet játszhat. Néhány egyszerű lépés segíthet abban, hogy csökkentsük az általunk termelt e-hulladék mennyiségét, és elősegítsük az újrahasznosítást:
- Hosszabb használat: Tartsuk meg elektronikai eszközeinket, ameddig csak lehetséges, mielőtt lecserélnénk őket.
- Javítás és újrafelhasználás: Olyan termékeket válasszunk, amelyek javíthatók és felújíthatók, hogy meghosszabbítsuk azok élettartamát.
- Biztonságos újrahasznosítás: Gondoskodjunk róla, hogy régi készülékeinket megfelelően újrahasznosítsák, ha már nincs szükségünk rájuk.
A magyar szabályozás és lehetőségek
Magyarországon a termékdíj törvény és az e-hulladék kezelésére vonatkozó jogszabályok kötelezik az elektronikai eszközök gyártóit és forgalmazóit arra, hogy biztosítsák termékeik megfelelő visszavételét és újrahasznosítását. Magánszemélyként számos lehetőség áll rendelkezésre a használt elektronikai eszközök leadására:
- Hulladékgyűjtő udvarok: Az önkormányzati hulladékgyűjtő udvarokban ingyenesen leadhatók az elektronikai hulladékok.
- Kereskedők: Új készülék vásárlásakor a régi eszközöket az elektromos berendezések forgalmazói visszaveszik, sok esetben térítés nélkül.
A Nemzetközi E-hulladék Nap arra hívja fel a figyelmet, hogy minden egyes ember hozzájárulhat az e-hulladék problémájának megoldásához. A fenntartható technológiai fejlődés eléréséhez elengedhetetlen, hogy globálisan és helyi szinten is felelősen kezeljük elektronikai eszközeinket, és támogassuk az újrahasznosítást. A jövőnk érdekébCien tegyünk ma a tisztább, egészségesebb bolygóért!